česky english

Bělení zubů

mys

Bělení zubů

Touha po dokonalém těle, stejně tak jako v jiných oborech zdravotnictví,  vedla k vývoji různých technologií, které bělí zuby. Bělostný chrup se stal nejen naší vizitkou péče o chrup, ale také jedním z obecných znaků zdravého životního stylu.  

 

Hlavní příčiny povrchového zabarvení zubů je ukládání pigmentů z potravy a nápojů (káva, čaj, červené víno, uměle barvené pokrmy a nápoje, kouření). Míra zabarvení je pak úměrná četnosti a množství útoků těchto pigmentů na povrch skloviny. Kromě těchto vnějších vlivů hraje svou roli samozřejmě i věk, kdy postupem času barva zubů přirozeně tmavne.

Bělit zuby lze různými způsoby. Ten nejjednodušší, ale také nejméně efektivní způsob je bělení pomocí bělících zubních past. Jejich účinek je založen na jemné abrazi. Obsahují částice perlitu nebo vápence, mechanicky odstraňují usazeniny na zubech a tím jim navracejí jejich přirozenou barvu. Nejedná se tedy o bělení v pravém slova smyslu.

Některé zubní pasty navíc obsahují nízkou koncentraci účinné látky karbamid peroxidu nebo peroxidu vodíku, které ale při běžném čištění zubů působí na sklovinu jen krátkodobě. Pro dosažení bělícího efektu je potřeba tyto pasty používat po dobu několika měsíců. Bělící zubní pasty jsou více než ke skutečnému bělení zubů vhodné jako prostředek k udržení dosaženého odstínu po profesionálním bělení zubů v zubní ordinaci.

Při profesionálním domácím bělení zubů by měl celý proces probíhat pod dohledem zubního lékaře. Principem je zhotovení speciálního nosiče bělícího gelu pro každou čelist zvlášť, do kterého si pacient doma aplikuje bělící gel (obsahuje peroxid vodíku či karbamid peroxid v koncentraci do 10%), dle instruktáže zubního lékaře nasadí na zuby a po určitou stanovenou dobu jej nechá působit. Poté je nutné očistit veškeré zbytky gelu ze zubů či dásní. Pro optimální průběh procesu bělení touto domácí metodou je nutná dokonalá spolupráce pacienta se zubním lékařem ve smyslu pravidelných kontrol průběhu bělení, stavu zubů a dásní pacienta.

Na naší klinice se provádí nová, vysoce účinná a velmi rychlá metoda bělení zubů pomocí laseru. Tato metoda bělení přináší okamžitý efekt, nepoškozuje zubní sklovinu a je bezpečná, protože celý proces probíhá pod přímým dohledem zubního lékaře.

Před začátkem bělení se povrch zubu očistí např. technikou air flow, což je metoda, při které se ze zubu odstraní nečistoty a pigment pomocí prášku bikarbonátu sodného tryskajícím v proudu vzduchu. Poté jsou izolovány dásně ochranným lemem z pryskyřice, aby nedošlo k jejich poškození. Na zuby se aplikuje bělící gel s peroxidem vodíku o koncentraci až 35% a krátce se ozáří diodovým laserem, který celý proces výrazně urychlí. Celý zákrok trvá přibližně hodinu a je zcela bezbolestný. Výhodou tohoto postupu bezesporu je, že zubní lékař má po celou dobu bělení dokonalý přehled o jeho průběhu, takže riziko jakýchkoli komplikací je minimální.

Touto metodou je možné dosáhnout barevné změny až o tři odstíny. Bezprostředně po zákroku nesmí pacient hodinu jíst, pít a kouřit. Následujících 14 dnů bělící proces dobíhá, proto doporučujeme omezit kávu, čaj, kouření a barvící nápoje na minimum. Délka trvání výsledného efektu je individuální, pohybuje se okolo 3 – 5 let.

Po domácím i ordinačním bělením zubů se občas může objevit zvýšená citlivost, trnutí zubů, někdy jejich mírné zdrsnění. Tyhle potíže mají ale vždy jen přechodný charakter a úpravou režimu nebo používáním fluoridových doplňků je lze zvládat.

Před jakýmkoli profesionálním bělením je nutné, aby pacient přišel na konzultaci a vyšetření, aby lékař určil, zda jsou zuby k bělení vhodné. Bělit je možné pouze zuby, které jsou zdravé nebo kvalitně ošetřené. Bělící techniky jsou účinné pouze na přirozené zubní tkáně, proto je dobré před plánovaným bělením zvážit případnou výměnu výplní a protetických prací, pokud jsou přítomny ve viditelném úseku chrupu.

 Kontaktní informace

Adresa:

Libušino údolí 200/66, Brno – Kohoutovice
Tel.: +420 547 214 444
E-mail: info@rovodent.cz
www.rovodent.cz

Ordinační hodiny

Po:   9.00 – 18.00

Út:    9.00 – 16.00

St:    9.00 – 16.00

Čt:    9.00 – 18.00

Pá:   9.00 – 14.00

Kde nás najdete

mapa


MasterCard, Visa Přijímáme platební karty